افغان موج   

19 فبروری 2016

پیش بینی اینکه جهان در آینده چه شکلی خواهد داشت، مورد علاقه افراد زیادی بوده است. برخی با نگاهی بدبینانه، آینده ای هولناک را برای جهان متصور می شوند؛ جهانی با رشد سرسام آور جمعیت که نهایتا به خاطر عللی مانند گرمای بیش از حد زمین، فجایع و بلایای طبیعی، حمله موجودات فضایی یا جنگ اتمی، نابود می شود.

از طرف دیگر، عده ای به آینده جهان خوش بین هستند. آنها ضمن قبول این مسئله که با رشد جمعیت جهان و کمبود منابع، جهان با مشکلاتی مواجه خواهد شد، به پیشرفت های اجتماعی و اقتصادی و اختراعات علمی و تکنولوژی و موفقیت های بشر اشاره کرده و آینده ای بهتر را برای آینده جهان ترسیم می کنند. در همین راستا، اگر پیش بینی های مبتنی بر تأویل های ماورایی و اسطوره ای مانند کارت های تاروت و طالع بینی های نوستراداموسی را کنار بگذاریم و به روش های علمی روزگار خویش مثل مطالعات آینده پژوهی نگاه کنیم، شاید بتوانیم جغرافیای درست تری از آینده جهان به دست بیاوریم. در این مقاله سعی خواهم کرد به تصور پژوهشگران از جهان 2050 بپردازم و به رئوس مطالب مطرح شده در این زمینه اشاره کنم.

اقتصاد

اقتصاد جهان بین سال های 2014 تا 2050 به طور میانگین سه درصد در سال رشد خواهد کرد. این بدین معناست که رشد اقتصادی جهان تا سال 2037 دو برابر و تا سال 2050 حدودا سه برابر خواهد شد. هند در سال 2050 با پیشی گرفتن از ایالات متحده، جایگاه دوم اقتصاد جهان را بعد از چین به خود اختصاص خواهد داد. در سال 2014 چین با تولید ناخالص داخلی بالغ بر 17هزار و 632 میلیارد دلار جایگاه اول، آمریکا با 17هزار و 416 میلیارد دلار جایگاه دوم و هند با هفت هزار و 277 میلیارد دلار جایگاه سوم را داشتند.

این در حالی است که پیش بینی می شود در سال 2050 چین با تولید ناخالص داخلی 61 هزار و 79 میلیارد دلاری، کماکان جایگاه اول را داشته باشد اما هند با رشد اقتصادی چشمگیری با تولید ناخالص داخلی 42 هزار و 205 میلیارد دلاری، از تولید ناخالص داخلی 41 هزار و 384 میلیارد دلاری ایالات متحده پیشی گیرد. همچنین پیش بینی می شود فاصله بین سه اقتصاد بزرگ جهان یعنی چین، هند و آمریکا در دهه های آینده با بقیه کشورهای جهان بیشتر و بیشتر شود.

جان هاکس ورث، اقتصاددان ارشد پی دابلیوسی، معتقد است اروپا برای جا نماندن در این تغییر تاریخی بزرگ قدرت اقتصادی جهان، باید تلاش کند وگرنه به جهانی باز خواهد گشت که چون پیش از انقلاب صنعتی توسط اقتصادهای آسیایی هدایت می شد؛ جهانی که در آن پیش بینی می شود در سال 2050، اندونزی در جایگاه چهارم اقتصادی آن قرار گیرد. بر اساس پیش بینی های انجام شده، سهم اتحادیه اروپا از تولید ناخالص داخلی جهان از حدود 17 درصد فعلی، به کمتر از 12 درصد تا سال 2050 کاهش پیدا خواهد کرد.

البته آمریکا و بریتانیا به یمن تجارت، سرمایه گذاری، نیروی انسانی و ایده های افراد، وضعیت بهتری داشته و خطر کمتری را از این بابت احساس خواهند کرد اگرچه تولید ناخالص داخلی بریتانیا تا سال 2030 از مکزیک و اندونزی عقب می افتد و تا سال 2050 با تقدیم جایگاه دهمی اقتصاد جهان به نیجریه، دیگر جزء 10 اقتصاد برتر جهان نخواهد بود، اما کماکان از نظر رشد اقتصادی، رقبای گروه هفتی خودش مثل آلمان، فرانسه و ایتالیا را پشت سر خود دیده و پیش بینی می شود اقتصاد بریتانیا تا 35 سال آینده به طور میانگین سالانه حدود 2,4 درصد رشد داشته باشد.

در این تغییر بزرگ اقتصادی، اقتصادهای نوظهور، تولید ناخالص داخلی کشورهای گروه هفت را پشت سر می گذارند. این بدین معناست که در سال 2050، مجموع تولید ناخالص داخلی کشورهای چین، هند، برزیل، مکزیک، روسیه، اندونزی و ترکیه بسیار بیشتر از صدهزار میلیارد دلار بوده و این رقم در مورد کشورهای کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده حتی به صدهزار میلیارد دلار نمی رسد. استفان والت، استاد روابط بین الملل دانشگاه هاروارد، پیش بینی می کند ایالات متحده، چین، ژاپن، هند، برزیل، روسیه و اتحادیه اروپا بازیگران اصلی اقتصادی جهان در سال 2050 خواهند بود. وی معتقد است کشورهایی که امروز درآمد بالایی دارند تقریبا به طور قطع تا 35 سال آینده درآمد بالایی خواهند داشت و این مسئله راجع به کشورهای فقیر نیز صادق است.

جمعیت

بر اساس پژوهش های مرکز پژوهشی پیو، جمعیت جهان از شش میلیارد و 900 میلیون نفر در سال 2010 به 9 میلیارد و 600 میلیون نفر در سال 2050 خواهد رسید و این رشد سرسام آور جمعیت، بر اساس گزارش های فائو (سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد)، منجر به کمبود غذا در جهان خواهد شد. پیش بینی افزایش جمعیت یکی از مطمئن ترین پیش بینی ها در مورد آینده جهان است. چین و هند هرکدام حداقل یک میلیارد نفر جمعیت خواهد داشت و جمعیت ایالات متحده نیز در حدود 400 میلیون نفر خواهد بود. پیش بینی می شود امید به زندگی بشر بیشتر شود. بر اساس آنچه سازمان ملل متحد اعلام کرده است، میانگین امید به زندگی در سال 2050، به 76 سال خواهد رسید که در مقایسه با 67,2 سال در سال 2010، حدود 10 سال افزایش خواهد یافت.

بر اساس گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، جهان در سال 2010 حدود 33 گیگاتن دی اکسید کربن تولید کرد که این رقم تا سال 2050 به 55,87 گیگاتن خواهد رسید که اثرات فاجعه آمیزی به دنبال خواهد داشت. این سازمان پیش بینی کرده است بدون اتخاذ سیاست های جدید و با روند فعلی، با افزایش 50 درصدی انتشار گازهای گلخانه ای و رشد 70 درصدی انتشار گاز دی اکسیدکربن، تغییرات آب وهوایی بسیار مخرب تری تا سال 2050 در انتظار جهان خواهد بود. تراکم جوی گازهای گلخانه ای به مقداری خواهد رسید که در نتیجه آن دمای هوا به طور میانگین در جهان تا پایان قرن، به سه تا شش درجه سانتی گراد خواهد رسید که بالاتر از دو درجه ای است که مورد توافق جهانی قرار گرفته است. این در حالی است که در سال 2008، کشورهای گروه هشت توافق کردند انتشار گازهای گلخانه ای را تا سال 2050 به نصف برسانند.

 

محیط زیست

 

اسیدی شدن اقیانوس ها، دیگر مسئله جدی زیست محیطی است که جهان با آن مواجه است. دی اکسیدکربن اضافی تولیدشده توسط انسان که در آب اقیانوس رها می شود، تبدیل به اسید کربنیک شده و این مسئله با گذشت زمان باعث شده است خاصیت اسیدی اقیانوس بیش از 30 درصد افزایش پیدا کند. این افزایش اسید در اقیانوس باعث می شود تعادل موجودات کربنی درون آب برهم خورده و نسل این موجودات دریایی به خطر بیفتد.

بر اساس گزارش بنیاد عدالت زیست محیطی (ای جی اف)، گرمایش جهانی در 40 سال آینده باعث خواهد شد تا 150 میلیون نفر با عنوان پناهندگان آب وهوایی به کشورهای دیگر مهاجرت کنند. فقط در سال 2008، بیش از 20 میلیون نفر به خاطر فجایع طبیعی مرتبط با آب وهوا جابه جا شدند. استیو ترنت، مدیر این بنیاد، گفت:

تغییرات آب و هوایی بر خانه ها و زیرساخت ها، غذا، آب و سلامت بشر تأثیرگذار است و این مسئله، مهاجرتی اجباری را در ابعادی بی سابقه به دنبال خواهد داشت.

تبعید زیست محیطی، مهاجرت زیست محیطی پناهندگان زیست محیطی یا پناهندگی آب وهوایی، پدیده ای است که بر اساس آن مردم به خاطر تغییرات ناگهانی یا طولانی مدت محیط زیست شان و برای حفظ سلامت و امنیت خویش به مناطق دیگر مهاجرت کرده یا فرار می کنند. این تغییرات معمولا شامل افزایش خشک سالی و کم آبی، بیابان زایی، بالاآمدن سطح آب دریاها و ایجاد سیلاب و بهم خوردن الگوهای آب و هوای فصلی، توفان و تندباد می شود. نورمن مایرز در کتاب پناهندگان زیست محیطی بیان می کند خیلی زود این پناهندگان تبدیل به عمده ترین گروه پناهندگان اجباری می شوند. او اضافه می کند تعداد این پناهندگان تا سال 2050 به بیش از 200 میلیون نفر خواهد رسید. مهاجرت مردم استان ایلام به خاطر شیوع ریزگردها و بیماری های ناشی از آن نیز در زمره همین تبعیدهای زیست محیطی است.

 

کمبود آب یکی از مهم ترین مسائل زیست محیطی است که جهان با آن مواجه است. آب یکی از مهم ترین منابع زمین به حساب می آید و در سراسر جهان کشورها خود را برای مواجهه با بحران کم آبی آماده می کنند. هند، به عنوان یکی از پرجمعیت ترین کشورهای دنیا، این خطر را بیشتر حس می کند، چراکه بر اساس پیش بینی های انجام شده، تقاضای آب در این کشور تا سال 2050 به دو برابر مقدار فعلی آن خواهد رسید. مرکز بین المللی آب و فاضلاب در گزارشی اعلام کرد تقریبا همه کشورهای عربی در دهه های آتی با مشکل کمبود آب مواجه می شوند. ساندیا لب نیوز، انتشارات مربوط به سازمان امنیت هسته ای ملی ایالات متحده، فاش کرد تا سال 2025 بیش از نیمی از کشورهای جهان با بحران کم آبی مواجه خواهند بود و 25 سال بعد یعنی تا سال 2050، 75 درصد جمعیت جهان با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم خواهد کرد.

 

دین

بر اساس پژوهش های مرکز پژوهشی پیو، تغییر سریع چهره دینی جهان، به طور عمده به دلیل تفاوت در نرخ باروری و تعداد جمعیت جوانان در بین ادیان اصلی است تا آنکه به خاطر تغییر در دین باشد. در طول چهار دهه آینده مسیحیت، بزرگ ترین گروه دینی جهان باقی خواهد ماند اما رشد اسلام بسیار سریع تر از همه ادیان خواهد بود. جمعیت مسلمانان جهان به دلیل جوان بودن و داشتن نرخ بالای باروری، تا سال 2050، دو برابر بقیه جمعیت جهان رشد خواهد داشت. به همین ترتیب، جمعیت مسلمانان جهان بر اساس پیش بینی مرکز پژوهشی پیو، در سال 2070 با جمعیت مسیحیان جهان برابر شده و به مرور از آن پیشی می گیرد به طوری که در سال 2100 جمعیت مسلمانان جهان حدود یک درصد بیشتر از جمعیت مسیحیان جهان خواهد بود.

با در نظر گرفتن اروپا؛ جایی که مسیحیت در طول تاریخ مسلط بوده، امروز شاهد این مسئله هستیم که اروپا تنها منطقه ای است که در سال های آتی تعداد مسیحیان در آن در حال کاهش خواهد بود. در سال 2010، بالغ بر 75 درصد اروپا مسیحی بودند که بر اساس پیش بینی های پیو، این رقم در سال 2050 به حدود 65 درصد، کاهش پیدا خواهد کرد. از طرفی انتظار می رود جمعیت مسلمانان در اروپا در چهار دهه آینده حدود 28 میلیون نفر افزایش پیدا کند. مسلمانان در سال 2050 هنوز یک اقلیت در اروپا محسوب خواهند شد و تقریبا 10 درصد جمعیت اروپا را تشکیل خواهند داد.

دلایل اصلی این تغییر چهره دینی جهان بیشتر سن، نرخ باروری و مهاجرت است و تغییر دین دلیلی فرعی است. در طول سال های 2010 تا 2050، گرایش به اسلام از دیگر ادیان، بعد از مسیحیت در رتبه دوم قرار می گیرد اما خروج از مسیحیت حدود 10 برابر خروج از اسلام خواهد بود و همین مسئله، اسلام را در افزایش جمعیت بسیار پیش می اندازد.

بخش عمده جمعیت مسلمانان جهان، مثل امروز، در آسیا و منطقه اقیانوس آرام زندگی خواهند کرد. امید به زندگی مسلمانان در دهه های آتی افزایش پیدا خواهد کرد. یهودیان در سال 2050 از دیگر ادیان، بیشتر زندگی خواهند کرد و امید به زندگی آنها 85 سال است که در مقایسه با 75 سال مسلمانان، 10 سال بیشتر است. البته کنراد هکت، جمعیت شناس حوزه دین مرکز پژوهشی پیو، بر این باور است که دلیل این مسئله، متمرکزبودن جمعیت یهودیان است. بدین معنا که تقریبا 80 درصد یهودیان در اسرائیل یا ایالات متحده زندگی می کنند که هر دو بسیار توسعه یافته اند.

داده های به دست آمده از پژوهش های پیو، این نظریه که جهان به طور اجتناب ناپذیری به سمت سکولار شدن پیش می رود را رد می کند. 40 سال دیگر، جمعیت بی دین جهان فقط 13 درصد خواهد بود که نسبت به سال 2010، کمی کمتر خواهد شد. کنراد هکت می گوید:

 

بر اساس نظریه های سکولاریزاسیون آینده جهان از نظر فرهنگی تحت سلطه غرب خواهد بود و این درست است که ایالات متحده و اروپا در سال های آینده تقریبا کمتر دینی خواهند بود، اما بر اساس اعداد و ارقام، غرب در حال کوچک شدن است و بقیه جهان مسیر بسیار متفاوتی را طی کرده که به سوی خدا در حرکت است.

 

وی بر این باور است قطار جهان در ریلی قرار دارد که او را به سمت مقصدی دینی تر سوق می دهد. این دینی شدن نیز به سوی همگونی حرکت می کند. به این معنا که گرایشهای مختلف دینی کاهش پیدا کرده و پیش بینی می شود اسلام و مسیحیت در سال 2100، دوسوم جمعیت جهان را تشکیل خواهند داد.

تکنولوژی

 

مارتین ریز در مقاله ای منتشر شده در گاردین، بر این باور است که یکی از سخت ترین پیش بینی ها راجع به آینده، پیش بینی درباره پیشرفت های تکنولوژیک است؛ همان طور که بهترین دانشمندان نیز در گذشته نتوانسته بودند اثر فیزیک هسته ای را پیش بینی کنند و تصور دنیایی با تلفن های همراه هوشمند امروزی در روزگاری مانند میانه قرن بیستم، چیزی شبیه به معجزه بود. هر گوشی موبایل امروزی قدرت پردازش رایانه ای بسیار قوی تری نسبت به کل سیستم پردازش رایانه ای ناسا در دهه 1960 دارد. برخی بر این باورند که رایانه های سال 2050 بتوانند به توانایی های بشری برسند.

 

البته در برخی موارد رایانه های امروزی به این حد رسیده اند. تا 30 سال آینده خواهیم توانست ماشین حساب هایی بخریم که در منطق، بسیار قوی تر از انسان عمل می کنند. می توانیم با اعتمادبه نفس بالایی، به پیش بینی پیشرفت های بشر در زمینه قدرت رایانه ای، فناوری اطلاعات و تکنیک های تحلیل و بررسی ژنتیکی فکر کنیم. اما تا سال 2050 تغییرات جدیدی از نقطه نظر کیفی نیز اتفاق خواهد افتاد. برای نمونه، چیزی که هزاران سال بدون تغییر باقی مانده، طبیعت بشر و شخصیت انسان است. اما در قرن حاضر، داروهای ارتقا دهنده ذهن، علم ژنتیک و ایجاد انسان های با توانایی های فراطبیعی به وسیله کارگذاشتن قطعات مکانیکی در بدن وی، ممکن است شخصیت و طبیعت بشر را دستخوش تغییراتی کند. امروزه عده ای تقاضا می کنند تا بدن هایشان را به امید رستاخیز در آینده، در یخچال هایی در کالیفرنیا منجمد کنند.

 

سخن آخر

 

استفان والت، استاد روابط بین الملل دانشگاه هاروارد آمریکا، در مقاله ای در فارین پالیسی که در آن به پیش بینی جهان در سال 2050 می پردازد، می گوید با وجود همه پیشرفت های بشر در آینده، آنها هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن دارند و نهادهای سیاسی و اجتماعی هنوز برای حل مسائل جهان تلاش می کنند و احتمالا آنها به وضعیت نامناسب جهان امروز ما با نگاهی نوستالژیک نگریسته و با وجود اینکه ما ماشین های پرنده نداریم، به پیشینیان شان رشک می ورزند. او در بخشی دیگر از مقاله خود، خوانندگان را به این نکته توجه می دهد که نباید از اتفاقات غیرقابل پیش بینی و ناگهانی که همه پیش بینی های ما را نقش برآب خواهد کرد، غافل بود. یک بیماری همه گیر و مسری، یک حادثه تروریستی هسته ای، یک شوک اقتصادی بزرگ تر یا یک خشک سالی فاجعه آمیز، ممکن است اثرات چنان عمیقی داشته باشد که گفتمان جهانی را در ابعادی گسترده تغییر داده و بسیاری از پیش بینی های ما را احمقانه جلوه دهد.