افغان موج   

مجمع جهانی اقتصاد در ژانویه سال ۱۹۷۱ ودر شهر داووس توسط کلاوس شواب به عنوان جایی برای جمع شدن سرمایه‌داران اروپایی راه اندازی شد . از سال ۱۹۷۹ مجمع مدیریت جهانی انتشار گزارش رقابت اقتصادی جهانی را نیز بر عهده گرفت . اما در سال ۱۹۸۷ «مجمع مدیریت اروپا» به «مجمع اقتصاد جهانی» تغییر نام داد و با توسعه حوزه کاری خود تلاش کرد تا اختلافات و مشکلات جهانی را با ایجاد یک پلت فرم بین‌المللی حل کند . اما در پایان این نشستها سیاستهای تخریبی با سرعت بیشتر ادامه پیدا میکند که به ذات نسخه اقتصادی بورژوازی مربوط است !


چهل و هفتمین نشست مجمع جهانی اقتصاد در ژانویه 2017 به مدت چهار روز با حضور رهبران ارشد سیاسی و اقتصادی کشورهای جهان در شهر داووس واقع در رشته کوه های آلپ سوئیس، گشایش یافت . در این محل جیمز باند 007 هم بازی کرده است . نشست امسال عنوان «رهبری پاسخگو و مسؤول» را به خود اختصاص داده است . حل مشکلات اقتصادی جهان  ، همراه با ناهار و شام و صبحانه و آب گرم دوش ، حاضران درنشست را پاسخگو و مسئول میکند ! ترامپ گفته بود که در مجمع جهانی اقتصاد درداووس شرکت نخواهد کرد، چرا که به ادعای وی، حضورش در این اجلاس به منزله خیانت به آرمان‌ هایی است که براساس آن ثروت تولید میشود . ترامپ رسما گفت که نتیجه شرکت در این نشستها اگر خرابی بیشتر و شکاف طبقاتی عمیق تر است ، که این کار اتوماتیک و روزانه در حال انجام شدن است .


جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا که روز بیستم ژانویه همراه با وی از دولت خداحافظی می کند، در این باره گفت : « به عبارت ساده اگر بگویم، آقای پوتین چشم انداز متفاوتی از آینده دارد. او به دنبال بازگشت به دنیایی است که در آن نیروی نظامی خود را به نمایش بگذارد ولی ایشان چائیده است .» خبرنگار اعزامی من در پایان دومین روز از اجلاس جهانی داووس می گویم : در سومین روز از این اجلاس، که همراه با ناهار و شام و صبحانه و دوش آب گرم است....کاخ سفید 22 میلیارد دلار پول به حکومت اسلامی میدهد تا نظام تشویق به استحاله بشه و حالشو ببرن . اجلاس داووس روز جمعه بیستم ژانویه به کار چهار روزۀ خود پایان می دهد .

 

خلاصه سخنرانی من : به نظرم ما شرایطی داریم که انتخاب‌هایمان محدود است و اگر بخواهیم ثروت تولید کنیم راه‌حل‌های زیادی نداریم . اگر تراکم جمعییت زمین را مبنا قرار دهیم و با تعدادی جنگ جمعییت را کنترل کنیم کمک بزرگی به تولید ثروت کرده ایم . ادامه جنگ سوریه خوب است ولی کافی نیست . یکی از مشکلات جدی کره زمین این است که برای دوره‌های آینده رهبران کارآمد مثل ترامپ یا خامنه ای یا احمدی نژاد و پوتین و اسد تربیت نکرده است . آنچه از نشست داووس من متوجه شدم این است که ساختار عمرانی فعلی بوروکراسی ، سیستم بانکی به‌صورت گسترده توان کنترل جمعییت را ندارد . فروش کالا مشکلی ندارد، ولی تولید ثروت با کندی است....که با حال نیست !


بخش بوروکراسی در دوره انطباق با ترامپ ، دوره راحتی خواهد کرد . مسئله اصلی پاسخ‌گویی مردم به نیازهای حاکمان ، ثبات و ثروت در وال استریت است . درپایان نشست داووس قرار است فقر و بدبختی و گرسنگی و جنگ و آوارگی بیشتر شود ! انحصار فرصت ها و امکانات در دست یک اقلیت کوچک باعث شده که ۷۰ درصد از مردم جهان اکنون در خط فقر زندگی کنند . به همت حاکمان و سیاستهای مخربشان هم اکنون یک درصد از مردم با ثروتی حدود ۱۱۰ تریلیون دلار صاحب ۴۶ درصد از کل ثروت جهان هستند .

 

 

 

 

اسماعیل هوشیار

تاریخ انتشار : 19.01.2017

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید