افغان موج   

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ابتدا یک تعریف عام و کلاسیک از تاریخچه نوبل . جایزه نوبل معتبرترین جایزهٔ علمی است ( یعنی بود ) . جایزه نوبل در سال ۱۸۹۵، به وصییت کارخانه‌دار و شیمیدان سوئدی، آلفرد نوبل که بیشتر او را به دلیل ابداع دینامیت می‌شناسند ، پایه‌گذاری شد . در سال ۱۹۰۱میلادی، نخستین جوایز این بنیاد اهدا شد. طبق وصیت وی، پنج جایزه به‌طور سالانه در رشته‌های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات، جایزه نوبل اقتصاد و صلح؛ به افرادی تعلق می‌گیرد که بیشترین خدمت را به "بشر" کرده باشند . برخی از برندگان جایزه صلح نوبل که به بشر خیلی خفن خدمت کرده اند عبارتند از : جیمی کارتر؛ هنری کسینجر؛ شیرین عبادی ؛ باراک اوباما ؛ ال گور؛ اسحاق رابین ؛ شیمون پرز ؛ میخائیل گورباچف و.....

از خدمتهای خفن این برندگان جایزه به "بشر" فعلا بگذریم !

پس طبق تعریف اولیه برندگان باید بیشترین خدمت را به "بشر" کرده باشند! بر اساس یک نظر سنجی که روزنامه گاردین انگلیس آن را اجرا کرده است ، شیخ حسن روحانی رئیس جمهور حکومت اسلامی ، در صدر فهرست دریافت کنندگان جایزه صلح نوبل 2013 قرار گرفت." حسن روحانی" تا امروز عصر در یک نظر سنجی که روزنامه گاردین انگلیس آن را در خصوص نامزدهای دریافت جایزه "صلح نوبل" 2013 اجرا می کند ، بیشترین آرا را در میان 9 نامزد دیگر بدست آورده است.شیخ روحانی تا چند ساعت مانده به پایان این نظر سنجی 63 درصد از آرا را بدست آورده است و بعد از ایشان خانم "ملاله یوسف زی" فعال پاکسانی قرار گرفته است . گفتنی است، مهلت شرکت در این نظر سنجی روز سه شنبه و ساعت 12 به وقت گرینویچ به پایان خواهد رسید .

خدمات شیخ حسن روحانی به بشر طی 33 سال گذشته : کشوری به نام ایران را از نظراقتصادی چنان شکوفا کرد که ریال ایران دربرابردلار آمریکا 4000 برابررشد داشته است . از نظر حقوق شهروندی ؛ یک قلم رتبه دوم در مقام اعدام را درجهان به خود اختصاص داده است . از نظرسیاسی آنقدر رشد داشته است که الان میداند چگونه با خارج کشورش سیاست کند و داخل را بزند . از نظرفرهنگی درزمینه فحشاء و اعتیاد مقام اول را دارد . بیش ازنیمی ازمردم ایران زیرخط فقر هستند . واین آمار خدمت به بشر تمامی ندارد . درضمن شیخ حسن همزمان با افزایش آمار اعدام در داخل ؛ هولاکاست را به رسمییت شناخته است ؛ با رئیس جمهور امریکا تلفنی صحبت کرده است....

این است راز برنده شدن جایزه صلح نوبل درقرن 21 !! ولی برای ذهن علیل هیئت داوری نوبل دهندگان عرض کنم که مشکل شیخ حسن فقط با نوبل حل نمیشود . مسیر یا خط استحاله فرضی ازغرب و خارج هم که شروع شود ؛ دست آخربه قسمتهای داخلی این پازل میرسد ( البته اگربشه ) . رویکرد شیخ حسن با مردم ایران و نیروهای سیاسی دیگر؛همان بخشهای داخلی این پازل است . اگرازهمین الان نتواند این 2 خط موازی را همزمان پیش ببرد ؛ کل ساخت و سازش روی سر نامبارک همگی خراب میشود . نمیشود که هولاکاست خارجی را 24 ساعته به رسمییت بشناسی و هولاکاست داخلی ( کشتاردهه 1360 ) را هنوز منکر شوی و یا نبینی و بپیچانی !  این بخشهای خونین تاریخ ایران با نوبل مالانده نمیشود . دراین بخشها همه اجزاء کوچک و بزرگ باید لحاظ شوند . بخشهای ثبت شده درتاریخ ایران که در قلب و ذهن همه حک شده است !! خواص نوبل هرچه که باشد ؛ نمیتواند تاریخ را وارونه یا سلیقه ای بنویسد . درعوض شیخ حسن هم مثل خیلی از برندگان دیگرِ نوبل ؛ جسارت و توان ریدن مجدد به اعتبار نوبل را دارد .

به قول وبلاگ نویس ؛ این نظرسنجی گاردین درواقع تهوع آوره . اگر نوبل کمکی به شیخ حسن و بهبود وضعیت ایران می کند اصلا به خود خامنه ای جایزه نوبل بدن ؛ شاید از خر شیطون بیاد پایین . این نوشته ها و تبلیغات برای جایزه نوبل روحانی اینقدر ذلیل و حقیر هستند و شعور نویسنده و مخاطب را به شعور ماهی قرمز حوض تقلیل می دهند که حتی نظر هم بهشان بیاندازی می شود نگاه از بالا ..... چه رسد که چیزی هم در باره اش بنویسی !

اسماعیل هوشیار

12.10.2013