افغان موج   
FacebookTwitterDiggDeliciousGoogle BookmarksRedditLinkedinRSS Feed

سرویس خارجی: کاپیتان تیم دختران رباتیک افغانستان در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از رهبران جهان خواست، اجازه ندهند افغانستان به گورستان رویاهای دختران تبدیل شود .
«سمیه فاروقی» کاپیتان تیم دختران رباتیک افغانستان در حضور رهبران جهان در آغاز مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک درباره وضعیت دختران افغان سخنرانی کرد.

وی خطاب به رهبران جهان گفت: اگر دختران افغان مستحق تحصیل هستند، اجازه ندهید من و خواهران افغانم قربانی سیاست‌های جهانی شویم و افغانستان به گورستان رویاهای دختران تبدیل شود . این دختر افغان ادامه داد: طالبان وجود ما را از جامعه کاملا حذف می‌کند و ممکن است هزاران دختر دیگر نتوانند به مدارس بازگردند و بسیاری از آنها همین حالا ازدواج کرده‌اند.
«آنتونیو گوترش » دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در مجمع عمومی این سازمان بار دیگر از طالبان خواست که فوراً منع آموزش دختران را لغو کنند.وی در آغاز هفتادوهفتمین مجمع عمومی امسال سازمان ملل متحد گفت: من از مقام‌های افغانستان می‌خواهم، فوراً تمامی محدودیت‌های دسترسی دختران به آموزش متوسطه را لغو کنند.
این در حالی است که طالبان پس از به قدرت رسیدن در افغانستان مدارس را به روی میلیون‌ها دختر افغان بستند و تاکنون هیچ نشانه‌ای از بازگشایی مدارس دیده نمی‌شود. سال گذشته در تاریخ ۱۸ سپتامبر مدارس پسرانه کار خود را از سرگرفتند و طالبان در آن زمان اعلام کرد که در بهار سال جاری تمامی مدارس بازگشایی می‌شوند اما آنها به وعده خود عمل نکردند و تاکنون به دختران بالاتر از کلاس ششم اجازه آموزش داده نشده است. لازم به ذکر است، «نصیراحمد فایق» سرپرست نمایندگی دائمی افغانستان در سازمان ملل، به نمایندگی از مردم این کشور در روز آخر این نشست سخنرانی خواهد کرد.
در چنین شرایطی، طالبان سَردرِ دانشگاه «بلخ» را تغییر دادند و واژه «دانشگاه» را از آن حذف کردند و واژه «پوهنتون» را به جای آن نوشتند. حذف واژه «دانشگاه» از سَردرِ دانشگاه بلخ با واکنش‌های تند فرهنگیان، نویسندگان و شماری از شهروندان عادی افغانستان روبرو شد و بسیاری ازآنها حذف این واژه را فارسی‌ستیزی طالبان دانستند.
در رویدادی دیگر، وزیر خارجه پاکستان در دیدار با «توماس وِست» نماینده آمریکا در امور افغانستان در حاشیه برگزاری هفتادو هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: تعامل با طالبان برای دستیابی به صلح پایدار مهم است. «بلال بوتو زرداری» در این دیدار بر اهمیت تداوم تعامل بین‌ المللی با دولت موقت طالبان در افغانستان تأکید و اضافه کرد که این تعامل در راستای دستیابی به صلح و ثبات پایدار در افغانستان و فراتر از آن مؤثر خواهد بود. وی در ادامه افزود: اسلام آباد تلاش‌ های تسهیل‌ کننده برای ایجاد اجماع منطقه‌ ای پیرامون افغانستان از طریق سازوکار ترویکا را توسعه خواهد داد.
«بلال بوتو زرداری» خاطر نشان کرد که کشورش همواره تلاش کرده است تا با دولت موقت طالبان در راستای کمک‌ های تسهیل ارائه بشردوستانه جهانی برای مردم افغانستان همکاری کند. این در حالیست که آمریکا برای استفاده مردم افغانستان از اموال و دارائی های خود تا کنون به هر شکل ممکن مانع تراشی کرده است. در همین ارتباط، سوئیس و آمریکا پیش شرط هایی را برای دسترسی افغانستان به دارایی های بلوکه شده خود نزد واشنگتن تعیین کردند.
همزمان، ارتش پاکستان نیز در بیانیه‌ای با اعلام اینکه یک نظامی این کشور در حمله تروریست‌ها از خاک افغانستان کشته شده است، این اقدام را محکوم کرد.ارتش پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: یک نظامی این کشور در منطقه «دواتوی» ایالت «وزیرستان شمالی» در نتیجه شلیک «تروریست‌ها از افغانستان» کشته شد.این بیانیه می‌افزاید: پاکستان استفاده تروریست‌ها از خاک افغانستان را برای فعالیت‌ علیه پاکستان به شدت محکوم می‌کند و انتظار دارد دولت موقت افغانستان در آینده اجازه چنین فعالیت‌هایی را ندهد.
در این حال، به دنبال تبادل زندانی میان واشنگتن و طالبان در افغانستان، وزیر خارجه آمریکا از قطر به دلیل ایفای نقش در این زمینه تشکر و قدردانی کرد. خبرگزاری آناتولی اعلام کرد: «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با «محمد بن عبد الرحمن آل ثانی»، همتای قطری خود گفت‌وگو کرد. دو طرف در این تماس تلفنی روابط دوجانبه میان دوحه و واشنگتن، تحولات اوضاع در منطقه و برخی پرونده‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مورد توجه دو کشور را مورد بررسی قرار دادند. بلینکن همچنین در این تماس تلفنی از قطر به دلیل کمک به تبادل زندانی میان واشنگتن و طالبان در افغانستان تشکر و قدردانی کرد. پیشتر، رسانه‌ها اعلام کردند : « بشیر نورزی » زندانی ارشد طالبان که سال‌ها در زندان «گوانتانامو» نگهداری می‌شد، در ازای آزادی یک زندانی آمریکایی به طالبان در کابل تحویل داده شد. این عضو طالبان که به قاچاق مواد مخدر متهم بود، پس از آزادی به خبرنگاران در کابل گفت : ۱۷ سال و شش ماه را در بازداشتگاه ایالات متحده در گوانتانامو گذراند و آخرین زندانی طالبان در آنجا بوده است.
در خبر دیگری، «هبت‌الله آخوندزاده» رهبر طالبان در فرمانی از تغییر مقامات هیات حاکمه افغانستان در چندین پست ملی و ولایتی، از جمله جابجایی وزیر جنجالی آموزش و پرورش خبر داد. سخنگوی دولت موقت طالبان در این رابطه اعلام کرد: به دستور رهبر طالبان شماری از اعضای هیات حاکمه افغانستان از جمله وزیر جنجالی آموزش و پرورش تغییر کرد. «ذبیح‌الله مجاهد» با انتشار فهرستی اعلام کرد: این تغییرات به دستور آخوندزاده صورت گرفته است. وی اما جزئیاتی درباره چرایی این جابجایی‌ها ارائه نکرد.
در تحولا امنیتی نیز، منابع از شنیده شدن صدای یک انفجار قوی در منطقه «دهمزنگ» شهر کابل خبر دادند. جزئیات این انفجار و دلیل وقوع آن مشخص نیست. مقامات افغان نیز هنوز در این باره اظهار نظر نکرده اند.