افغان موج   

 

 - ۰۵ حولای ۲۰۱۵

دویچه وله: همه‌پرسی در یونان برای رد یا قبول بسته پیشنهادی اروپا به پایان رسید. اولین نتایج این همه‌پرسی نشان از پیروزی مخالفان دارد. این همه‌پرسی ساعت شش صبح روز یک‌شنبه آغاز شد و ساعت ۱۸ به وقت اروپای مرکزی خاتمه یافت.

راس ساعت ۱۸ به وقت اروپای مرکزی همه‌پرسی در باره رد یا قبول بسته پیشنهادی اروپا در یونان به پایان رسید. اولین نتایج اعلام شده از همه‌پرسی حاکی از آن است که مخالفان بسته پیشنهادی اروپا در یونان به پیروزی رسیده‌اند.

وزارت کشور یونان روز یکشنبه (۱۴ تیر / ۵ ژوئیه) اعلام کرد که پس ازشمارش ۵۰ درصد آرا بیش از ۶۰ درصد شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی با بسته پیشنهادی اروپا مخالفت کرده‌اند.

۱۰ میلیون نفر از واجدان شرایط رای‌گیری در یونان می‌توانستند در این همه‌پرسی شرکت کنند و نظر خود را نسبت به رد یا قبول بسته پیشنهادی اروپا اعلام کنند. نظر رای‌دهندگان در همه‌پرسی در حالی اعلام می‌شود که مهلت قبول بسته پیشنهادی اروپا به یونان روز سه‌شنبه ۳۰ ژوئن به پایان رسید.


بسیاری از سیاست‌مداران اروپا بر این نظرند که با توجه به قطع مذاکرات از طرف دولت یونان و پایان مهلت قبول بسته پیشنهادی اروپا، عملاً تمامی پیشنهادهای وام‌دهندگان از دستور کار خارج شده و رای یونانیان به برنامه‌ای داده می‌شود که دیگر نمی‌تواند پایه‌ای برای مذاکرات باشد.

سفر مرکل به پاریس

یکی از سخنگویان دولت آلمان عصر روز یکشنبه (۱۴ تیر / ۵ ژوئیه) اعلام کرد که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در نظر دارد روز دوشنبه به پاریس برود و در آنجا با فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در باره نتایج همه پرسی در یونان گفت‌وگو کند.

نظرخواهی‌های قبل از همه‌پرسی

دوشبکه تلویزیونی یونان کمی پس از بسته شدن مراکز رای‌گیری در این کشور اعلام کردند که در یک نظرخواهی تلفنی قبل از آغاز همه‌پرسی، مخالفان بسته پیشنهادی آرای بیشتری به دست آورده‌اند.

شبکه تلویزیونی "استار" این نظرخواهی را با ۵۴ درصد مخالف در مقابل ۴۹ درصد موافق و شبکه تلویزیونی "مگا" نتیجه نظرخواهی را ۵/ ۵۳ درصد در مقابل ۵/ ۴۹ درصد به سود مخالفان بسته پیشنهادی اروپا اعلام کرده بود.

این دوشبکه تلویزیونی اعلام کردند که نظرخواهی‌شان را به صورت تلفنی در روزهای شنبه و یکشنبه (۱۳ و ۱۴ تیر / ۴ و ۵ ژوئیه) انجام داده‌اند.

سیپراس هدایت‌کننده مخالفت‌ها با بسته پیشنهادی اروپا

آلکسیس سیپراس، نخست وزیر چپ‌گرای یونان قبل از همه‌پرسی از مردم یونان خواسته بود که با "یک نه بزرگ به تهدیدات وام‌دهندگان بین‌المللی" پاسخ دهند. نخست وزیر یونان گفته بود که اگر مردم یونان با شرایط وام‌دهندگان موافقت کنند او از سمت‌اش استعفا خواهد کرد.

******

یونانی های به طرح نجات مالی بین المللی رای منفی دادند

بی بی سی: درحالی که تقریبا همه آرا در همه پرسی یونان شمارش شده، نتایج نشان می دهد که رای دهندگان شرایط مطرح شده در پیشنهاد طرح نجات مالی بین المللی را قاطعانه رد کرده اند.

ارقام منتشره از سوی وزارت کشور یونان نشان داد که ۶۲ درصد رای دهندگان به این طرح نه گفته اند، درحالی آرای مثبت به آن ۳۸ درصد است.

الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان بعد از روشن شدن این نتایج در نطقی تلویزیونی گفت:‌ "امشب ما پیروزی دموکراسی را جشن می گیریم، اما فردا همه با هم کار برای کامل کردن یک تلاش ملی برای خروج از این بحران را ادامه خواهیم داد."

او افزود:‌ "رای دهندگان نه دستور کاری علیه اروپا، بلکه دستور کاری برای یافتن یک راه حل پایدار که ما را از دور باطل ریاضت اقتصادی خارج می کند به دولت من داده اند."

یانیس واروفاکیس وزیر دارایی یونان در واکنش به این نتیجه آن را "یک آری بزرگ به یک اروپای دموکراتیک" خوانده است.

او گفت یونان در مذاکرات با وام دهندگان رویکردی "مثبت" خواهد داشت.

یوکلید ساکالاتوس، معاون وزارت خارجه، به شبکه استار تی وی گفت دو تحول به یونان امکان داده راه حلی که از نظر مالی "عملی" باشد را دنبال کند.

او گفت: "اولا، دولت حالا از یک پشتیبانی عمومی برخوردار است و دوما اینکه گزارش تازه [صندوق بین المللی پول] می گوید که بدهی یونان غیرقابل دوام است."

یونان ماه هاست درگیر مذاکراتی با وام دهندگان بوده است اما پس از بی نتیجه ماندن این مذاکرات در آستانه پایان مهلت طرح نجات قبلی - ۳۰ ژوئن - دولت ناگهان اعلام کرد پیشنهاد طرح نجات جدید را به همه پرسی می گذارد.

بانک ها از روز دوشنبه قبل تعطیل بوده و تدابیر کنترل سرمایه اعمال شده است که پس از خودداری بانک مرکزی اروپا از ارائه کمک های اضطراری جدید بود.

مردم یونان فقط روزانه می توانند ۶۰ یورو از دستگاه های خودپرداز دریافت کنند.

آقای واروفاکیس قرار است به زودی با بانکداران ارشد یونان دیدار کند.

سیگمار گابریل معاون صدر اعظم آلمان گفت "تصورش مشکل است" که مذاکرات با یونان تجدید شود. او به یک نشریه آلمانی گفت که آقای سیپراس و دولتش، یونان را به مسیری از "جدایی تلخ و درماندگی" انداخته اند.

با این حال لحن همه مقام های اروپایی تا این حد منفی نبود.

پائولو جنتیلونی وزیر خارجه ایتالیا در پیامی در توئیتر نوشت که "درست این است که تلاش برای رسیدن به یک توافق دوباره شروع شود."

وزیر دارایی بلژیک هم گفت که درهای از سر گیری مذاکرات با یونان باز است.

او به شبکه وی آر تی گفت که وزرای دارایی اتحادیه اروپا دوباره می توانند درباره تدابیری که "می تواند اقتصاد یونان را به گردش بیاندازد و چشم اندازه آینده را برای یونانی ها ترسیم کند بحث کنند."
ملاقات رهبران

دفتر فرانسو اولاند رئیس جمهور فرانسه گفت که او و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان قرار است روز دوشنبه در پاریس برای بحث درباره موضوع دیدار کنند.

آخرین طرح نجات مالی یونان روز سه شنبه پیش منقضی شد و این کشور از پرداخت یک قسط ۱.۶ میلیارد یورویی به صندوق بین المللی پول بازماند.

سه وام دهنده اصلی به یونان، یعنی کمیسیون اروپایی (بازوی اجرایی اتحادیه اروپا)، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین‌المللی پول، برای ادامه کمک‌های مالی از مقام‌های آتن خواسته‌اند تا از میزان حمایت‌های دولتی به صندوق‌های بازنشستگی بکاهند و نرخ مالیات را افزایش دهند.

اما این درخواست ها با مقاومت دولت چپگرای یونان مواجه شده که در ماه ژانویه با شعارهای ضدریاضتی به قدرت رسید.

مقام های اروپایی می گوید که آنچه در همه پرسی یونان مطرح شده جزئیات شرایطی است که دیگر مطرح نیست. مخالفان و بعضی رای دهندگان یونانی هم شکایت داشتند که سوال برگه رای روشن نبوده است.

میزان مشارکت شهروندان یونان در همه‌پرسی حدود ۶۰ درصد پیش بینی شده بود.

رهبران اروپایی هشدار داده‌ بودند که رای منفی در این همه‌پرسی، احتمالا به خروج یونان از حوزه یورو می‌انجامد.

ماتیو رنزی نخست وزیر ایتالیا گفته است نتیجه همه‌پرسی هر چه باشد مذاکرات اتحادیه اروپا با یونان این هفته از سر گرفته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یونانی‌ها روز یکشنبه صف‌های طویلی در مقابل حوزه‌های اخذ رای و دستگاه‌های خودپرداز پول تشکیل دادند.

این نخستین همه‌پرسی یونان در ۴۱ سال اخیر بود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از کارشناسان اقتصادی گزارش می‌دهد که نتیجه همه‌پرسی، در آینده همگرایی اتحادیه اروپا نیز تاثیرگذار خواهد بود.

تحلیلگران می‌گویند در صورتی که یونان از حوزه پول واحد اروپایی، یورو، خارج شود، این اقدام به معنای شکست سیاست‌های آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در مدیریت بحران مالی اتحادیه اروپا خواهد بود.

جولیان راپولد از موسسه روابط خارجی آلمان می‌گوید خانم مرکل نگران تبعات غیرقابل پیش‌بینی خروج یونان از حوزه یورو همچون تقویت گروه‌های ضد یورو در برخی کشورهای اروپایی است: "مرکل دوست ندارد که درباره‌اش بگویند او یونان را از حوزه یورو بیرون انداخت."

به گفته این کارشناس آلمانی، در صورتی که یونانی‌ها در همه‌پرسی روز یکشنبه به درخواست وام دهندگان اروپایی برای تشدید سیاست‌های ریاضت اقتصادی رای مثبت بدهند، دست خانم مرکل در پارلمان برای تداوم کمک‌های مالی به یونان باز می‌شود.

دولت چپگرای یونان در آستانه برگزاری همه‌پرسی از مردم این کشور خواسته بود که با دادن رای منفی، با درخواست وام دهندگان اروپایی مخالفت کنند.

فرانک والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان روز یکشنبه گفت که خروج یونان از حوزه یورو، پیامی "مخرب" به شرکای اقتصادی بزرگ اتحادیه اروپا مانند چین، هند و آمریکا ارسال می‌کند.

ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا ابراز امیدواری کرد که یونان همچنان در حوزه یورو باقی بماند اما هشدار داده که آینده "آسان" نخواهد بود.