افغان موج   

اکبر هاشمی رفسنجانی، از پرنفوذترین سیاستمداران پس از تحول سیاسی سال 1357 ، یکی از ستونهای اصلی نظام ولایت فقیه ، روز سه شنبه ۱۹دیماه 1395 به دلیل عارضه قلبی در ۸۲سالگی درگذشت . نقش هاشمی رفسنجانی در حلقه قدرت در حکومت اسلامی قابل توجه است. بعد از مرگ خمینی رهبری فعلی ( خامنه ای ) مدیون فکر و تلاش رفسنجانی است . به گفته محققان تاریخی ، اگر چنانچه رفسنجانی میتوانست عمامه مشکی داشته باشد ، خامنه ای اندازه رهبری نبود....


حدود 40 سال در راس هرم قدرت....ابتدا خیلی انقلابی یا آدمکش بود ، بعد که رئیس جمهور شد ، با حضور معنوی علی فلاحیان خیلی انقلابی ترهم شد ، عالیجناب سرخپوش مدالی است مربوط به همین دوران سیاسی . در زمان کشتار زندانیان سیاسی فقط قکر رضایت خدا بود . در زمان ریاست جمهوری خودش فکر خود و خانواده اش بود . ترورهای خارج کشوری عمدتا از محصولات همین دوران است ، القاب سیاسی سردارسازندگی و برچسب امیرکبیری جزو تلاشهای ناموفق او بود، یعنی در ذهنش بود زیر ردای "امیرکبیری" ترور مخالفان را سازماندهی کند ! این اواخر به عنوان پرچمدار استحاله نظام فقط فکر حفظ نظام بود . هرچند در روزهای آینده خلاء حضور رفسنجانی در میدان سیاست ایران ، بیشتر حس میشود ، اما این سیستم ولایت فقیه در گذر زمان ثابت کرد که بود و نبودش به افراد بستگی ندارد ... بزرگتر از رفسنجانی هم که رفت ( خمینی ) نظام تعادلش به هم نخورد .


علی اکبر هاشمی رفسنجانی از همان سال 1357 خیلی زود تبدیل به تفکری رسوب شد در اعماق جامعه ایران ! در ماههای آخر عمرش پدر خوانده اصلاح  طلبان رفسنجانی ، شبیه به کاراکتر گورباچف در شوروی سابق عمل میکرد ، نبودش موضوع استحاله یا برجام را با ابهام مواجه نمیکند ، مسیر سختر میشود جریان منتسب به رفسنجانی یا اصلاح طلبان دچار تنشهای تاکتیکی خواهد شد ، اما در مجموع آنها هم هیچ فکر دیگری به جز حفظ نظام با روش خودشان را ندارند . اکبر رفسنجانی از نظر فکرسیاسی بالاترین مقامی بود که هر قدمی را برای مصالح نظام و تشخیص مصلحت برمیداشت . عملکرد مثبتی در هیج مقطعی نداشت به جز ماههای آخر عمرش که جبرا نوعی واقع بینی را پذیرفت . جریان اصول گرای ولایت فقیه که ظاهرا خیلی مخالف رفسنجانی و استحاله بود ، این روزها عزاران واقعی زمین سیاست باید باشند ، چونکه خوب میدانند این مسیر برجام و آش کشک خاله شان ، بدون رفسنجانی سختر میشود . اگرهم نتوانند ، خودشان برای تابلویی دیگر شبیه سناریویی قذافی آماده کنند .

مرگ طالقانی در شرایط سیاسی ملتهب سالهای ابتدای تعویض نظام سیاسی ، بر روند قضایای سیاسی تاثیر جدی گذاشت . مثلا اگر طالقانی زنده میماند آیا میتوانست از شروع جنگ مسلحانه داخلی جلوگیری کند ؟ یا به تاخیر اندازد ؟ نقش سیاسی طالقانی در آن زمان وزنه سنگینی بود . این تقریبا شبیه همان سناریو است منتها در بخش خارجی ! تاثیر فوت طالقانی در ابتدای راه و تاثیر مرگ رفسنجانی در انتهای راه !

مطابق نوشته آسوشیتدپرس رفسنجانی در برنامه تسلیحات اتمی در سالهای 1980 نقشی محوری داشته است . رفسنجانی ترکیبی از طنز مکارانه و سابقه‌یی در حرکات موذیانه، هم در سیاست و هم در کار داشت. او همچنین یک دلال در طرحهای مخفی هم‌چون توافق تسلیحاتی ایران کنترا در سالهای 1980 بوده است. رفسنجانی خرید مخفیانه تکنولوژی و تجهیزات مربوطه از پاکستان را هدایت کرد. چهره رفسنجانی ویژگیهای سیاهتری هم داشت. دادستانهای آرژانتین رفسنجانی را به‌عنوان یکی از مقامهای مظنون رژیم ایران خواندند که با بمبگذاری 1994در مرکز یهودیان بوئنوس‌آیرس که 85کشته بر جای گذاشت مرتبط بود…

 

مروری کنیم بر تعدادی از ترورهای بین المللی که به گفته پلیس اینترپل علی اکبرهاشمی بهرمانی نقش دستور دهنده را داشت و اسناد آن را منتشر کرد :


تابستان سال 1369: ترور دکتر کاظم رجوی در ژنو
بهار سال 1370: ترور عبدالرحمان برومند در پاریس
تابستان 1370: ترور شاپور بختیار در پاریس
تابستان 1371: مثله کردن و سلاخی فریدون فرخزاد در بن آلمان
تابستان 1371: ترور دکتر صادق شرفکندی و یارانش در رستوران میکونوس آلمان
زمستان 1371: ترور محمد حسین نقدی ایتالیا و....
 

پاییز 1368: سلاخی کردن دکتر کاظم سامی با چاقو
پاییز 1373: قتل سعیدی سیرجانی با تزریق شیاف پتاسیم
پاییز 1374: کشتن احمد میرعلایی با آمپول پتاسیم
پاییز 1375: کشتن دکتر غفار حسینی با آمپول پتاسیم
زمستان 1375: کشتن دکتر احمد تفضلی با تزریق شیاف پتاسیم و...

 

 

اسماعیل هوشیار

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

09.01.2017