افغان موج   

پیام های رسیده بمناسبت حمله وحشیانۀ  جمهوری اسلامی

ایران بر پناهندگان افغان

 

جنون جمهوری اسلامی در سرکوب پناهندگان افغان

برای همبستگی مردم افغانستان و ایران

سیامک ستوده

 

رژیم جمهوری اسلامی برای حفظ بقای خود در طول مدت حکومتش از هیچ جنایتی فرو گذار نکرده و نمی کند.حرکت اخیر او در برابر کارگران پناهنده افغانستان و خانواده آنها برگ دیگری از درنده خویی رژیم را به نمایش گذاشت.اینبار او با تکیه بر اوباشان و شعبان بی مخ های خود حملات وحشیانه اش را نسبت به دردمندترین اقشار مردمی در ایران یعنی کارگران پناهنده افغانستان همراه با خانواده شان رقم زد. و مطابق معمول سازمانهای حقوق بشری به شکل گذشته هیچ گونه عکس العملی را از خود نشان نداده اند. باشد تا با یک سازماندهی منسجم میان مردم آزادیخواه افغانستان و ایران توانسته  شود فشاری مضاعف بر مراکز دولتی حمایت کننده از پناهندگان و سازمانهای حقوق بشری را وارد آورد.

همانطور که در تاریخ 29 و30 جون در برنامه های تلویزیونی اعلام کردم ،متاسفانه اوباشان و عوامل حکومت جمهوری اسلامی از دوشنبه 5 تیر در یزد در دسته های صدها نفره خانواده های کارگر و مهاجر افغان را با سنگ و چوب زیر حمله گرفته اند و خانه های مسکونی آنان را همراه با زن و فرزندان شان را به آتش کشیده اند، دهها خانه را با بنزین طعمه حریق و ویران نموده اند. بسیاری از خانواده ها ی افغان به خانه های امن دوستان و آشنایانشان فرار کرده در آنجا مخفی شده اند. بسیاری نیز آواره بیابان و صحرا گشته اند. تاکنون تعدادی بزرگسال و کودک در آتش سوخته و جان باخته اند. بسیاری نیز در اثر آتش و پرتاب آجر و سنگ سوخته و مجروح شده اند. این مجروحین از طرف بیمارستان ها به عنوان اینکه افغانی هستند پذیرفته نشده اند. در یک مورد زن و شوهری افغانی را که همراه کودکشان با موتور در حال عبور از خیابان بوده اند، با پاشیدن بنزین برروی انها آتش زده و سوزانده اند. در حال حاضر بجز کسانی که خانه و زندگی شان طعمه حریق شده است، دیگران نیز در خانه های  خود محبوس مانده و جرات بیرون آمدن را ندارند. چرا که دسته های اوباش و ارازل اسلامی در خیابان ها هر افغانی را که مشاهده می کنند، با برگ اقامت یا بدون آن، مورد حمله قرار می دهند. در این میان مامورین انتظامی علیرغم مراجعه و شکایت قربانیان از هر اقدامی برای تامین امنیت آنان احتراز کرده و حتی دیده شده که در مواردی در پشت جمعیت ارازل و اوباش در حال حرکت و همراهی با آنان بوده اند. همه این اطلاعات توسط شاهدان عینی و خود قربانیان، چه آنها که به بیابان ها فرار کرده و چه انها که در خانه های هنوز اتش نزده شده ی اقوامشان پنهان شده اند، در برنامه های اخیرتلویزیونی بطور زنده  تا کنون به ما گزارش داده اند. و می توانید آنها را در سایت و فیس بوک زیر شخصا مشاهده کنید.

لینک گزارشات زنده ویدیوئی از ایران:

30 June 2012 15:04

کارگر فراری افغان از بیابانهای یزد

30 June 2012 02:58

از کارگران یزد بهر طریق ممکن حمایت کنید

30 June 2012 03:38

https://www.youtube.com/watch?v=mosIR5r0JQ4&feature=player_embedded

http://www.facebook.com/photo.php?v=330351153716129 

http://www.facebook.com/photo.php?v=330350370382874

 

من از همه انسانهای شریف، کارگران، سوسیالیست ها و آزادیخواهان افغانی و ایرانی در خواست می کنم که نسبت به این دور جدید سرکوب کارگران افغان بی تفاوت ننشینند. چه بسا که این اقدام جنایتکارانه جمهوری اسلامی مقدمه یک قوم کشی وسیعتر در شهرهای دیگر باشد و اگر بموقع و در همینجا جلوی آن گرفته نشود، به فجایع بزرگتری منتهی گردد. من از همه شما می خواهم بهر طریق ممکن صدای اعتراض خود را به این جنایات که به سرکوب چندین ساله ی کارگران افغان ابعاد کاملا جدیدی داده است، در فیس بوک، اینترنت، رادیوها و تلویزیون ها و جراید و از طریق تلفن و اعتراض به سازمان عفو بین الملل هر چه رساتر بلند کنید.  وبه این وسیله ها آنها را تحت فشار قرار دهید.زیرا که درنگ جایز نیست و جان هزاران کارگر افغان در خطر می باشد. هم اکنون کسانی از ایرانی ها و افغانی های خارج از کشور در صدد برگزاری می تینگ های اعتراضی در شهرهای مختلف اروپا و آمریکا در اعتراض به این جنایات می باشند. اولین میتینگ اعتراضی در این مورد چهارشنبه 14 تیر (4 جولای) ساعت 3 بعد از ظهر در برابر عفو بین الملل در تورنتوی کانادا سازمان داده شده است که من از همه شما دعوت می کنم که بهرطریق ممکن در آن شرکت و همبستگی خود را با کارگران و مهاجرین افغان در شهر یزد اعلام دارید.

 

 

 

شعری ازبرتولت برشت

(( یاد بگیر))

 

یاد بگیر، ساده ترین چیز ها را !

برای آنان كه به خواهند یاد بگیرند

هرگز دیر نیست.

الفبا را یاد بگیر ! كافی نیست ؛ اما

آن را یاد بگیر ! مگذار دل سردت كنند !

دست به كار شو ! تو همه چیز را باید بدانی.

تو باید رهبری را به دست گیری.

ای آن كه در تبعیدی ، یاد بگیر !

ای آن كه در زندانی ، یاد گیر !

ای زنی كه در خانه نشسته یی ، یاد بگیر !

ای انسان شصت ساله ، یاد بگیر !

تو باید رهبری را به دست گیری.

 ای آن كه بی خانمانی ، در پی درس و مدرسه باش !

ای آن كه از سرما می‌لرزی ، چیزی بیاموز !

ای آن كه گرسنه گی می‌كشی ، كتابی به دست گیر !

این خود سلاحی ست.

تو باید رهبری را به دست گیری.

 ای دوست ، از پرسیدن شرم مكن !

مگذار كه با زور ، پذیرنده‌ات كنند.

 خود به دنبال‌اش بگرد !

آن چه را كه خود نیاموخته‌یی

انگار كن كه نمی‌دانی.

صورت حساب ات را خودت جمع بزن !

این تویی كه باید به پردازی اش.

روی هر رقمی‌انگشت بگذار

و به پرس : این ، برای چیست ؟

تو باید رهبری را به دست گیری

 

 

 

14 جولای را به روز حمایت از کارگران افغانی و فعالین کارگری در بند تبدیل کنیم

 

طبق آخرین اخبار رسیده توسط کارگران افغان در ایران آزار و اذیت کارگران و خانواده های آنان توسط مزدوران جمهوری اسلامی و اوباش دنباله رو آنان همچنان ادامه دارد. مقامات جمهوری اسلامی در بیانات رسمی خود از مردم خواسته اند که با معرفی افغانی های غیر مجاز با مقامات انتظامی همکاری کنند، ولی از طریق مامورین انتظامی و شخصی خود همه جا به مردم توصیه کرده اند که هر کجا آنها را دیدند کتک بزنند. همینطور در حالیکه رسما بیانیه قبلی خود مبنی بر مجازات فروشندگان مواد غذائی به اتباع خارجی را تکذیب کرده اند، عملا به فروشندگان مواد غذائی گفته اند از فروش نان و مواد خوراکی به 1.5 ملیون کارگر افغانی غیر مجاز خودداری ورزند. در یزد کارگران افغان در حالیکه با مشکل مواد غذائی مواجه اند، هنوز جرات بیرون آمدن از مخفی گاه های خود را ندارند. هنوز بسیاری در خارج شهر در بیابانها بسر می برند. بعلاوه، اخبار یزد، کارگران افغان در شهرهای دیگر را مضطرب و نگران گسترش فجایع یزد به مناطق دیگر نموده است. منجمله در جیرفت، طبق گزارش یک کارگر افغان مردم در بیابان ها  دنبال جای امن می گردند. جیرفت شهریست که به اخراجی های مازندران گفته بودند به آنجا بروند، ولی اخراج شدگان وقتی به آنجا می رسند، به آنان اجازه اقامت نمی دهند. اینها بجز جنایاتی است که بطورروتین در همه نقاط، شب و روز، بر علیه کارگران افغانی جریان دارد. از جمله در جیرفت یک وانت که 14 کارگر افغانی دستگیر شده را به اردوگاه می برده در اثر تصادف آتش گرفته، و یکی از دستگیر شدگان که دستهایش را به میله بسته بودند در آتش می سوزد. در رفسنجان که گویا نزدیک یزد است همین یکی دو روز گذشته، طبق گزارش تلفنی یک کارگر، قسمت عقب وانت های گشت ارشاد را با توری پوشانده اند، و در حالیکه کارگران افغانی دستگیر شده را مانند حیوانات به درون آنها می اندازند در شهر برای شکار جدید می گردانند و برای به تبدیل تحقیر افغان ها به امری معمولی به معرض نمایش می گذارند. کل این اقدامات حاکی از اینست که جمهوری اسلامی قصد تحریک اوباش و مردم فریب خورده را برای دامن زدن به هیستری ضد افغانی و جنایات متعاقب آن را دارد و بعید نیست که فاجعه یزد به نقاط دیگر هم گسترش داده شود.

هر چند در میان کارگران جوان روحیه مقاومت و مقابله با اوباش و حزب الهی ها بطور پراکنده وجود دارد ولی توده کارگران افغان همگی مضطرب و سراسیمه در جستجوی یافتن جای امنی برای فرار، گریختن به کشورهای دیگر یا بازگشت به افغانستان و احتراز از درگیری اند. تا کنون دو مورد از مقاومت و زد و خورد در یزد در هفته اول گزارش شده است. یک مورد در کشتارگاه که در همان روز اول، زد و خورد میان کارگران افغان و اوباش از ده شب تا پنج صبح ادامه داشته است. مورد دیگر مقاومت دسته جمعی 40 الی 50 افغان بر روی پشت بام خانه های خود در نزدیکی کوره پز خانه بوده که با شنیدن خبر آتش زدن خانه ها، با جمع اوری اجر و سنگ، خود را آماده مقابله با متجاوزین می کنند. در این رویاروئی متهورانه، کارگران افغان با پرتاب سنگ و آجر موفق به عقب راندن 400 موتور سوار مهاجم که با پشت ترکی هایشان قریب به هزار نفر می شده اند شده اند.

هنوز معلوم نیست چه فجایع جدیدی در پیش است. آیا جمهوری اسلامی به تحریکاتش ادامه داده، ابعاد وسیعتری از این نوع جنایات را بر علیه کارگران و ساکنین افغانی در ایران به نمایش خواهد گذارد. قدر مسلم آینده به حال بستگی دارد. به اینکه دامنه اعتراضات بر علیه این اقدامات ضد انسانی و ضد کارگری در داخل و خارج تا چه حد گسترش یابد. تا کنون، تشکلات شناخته شده کارگری در ایران، منجمله جمعی از کارگران سبزوار در بیانیه های خود دست به حمایت از کارگران افغان زده اند.

در خارج از کشور نیز با کسترش اطلاع رسانی ها جنبش حمایت از کارگران افغان در حال اوجگیری بنظر می آید. بسیاری از گروه ها و سازمانهای چپ در شهرهای مختلف دست به اعتراض و سازماندهی دمونستراسیون های حمایتی از فعالین کارگری دستگیر شده و کارگان افغانی زده اند. علاوه بر تظاهرات سی جون در فرانکفورت، در چهارشنبه 4 جولای نیز در تظاهراتی در مقابل عفو بین الملل در تورنتوی کانادا یک هیات افغانی - ایرانی در ملاقات با مسئول دفتر عفو بین الملل در تورنتو خواستار محکوم کردن جمهوری اسلامی بخاطر فجایع یزد شده است. در روز شنبه 7 جولای نیز در فرانکفورت و آمستردام تظاهرات اعتراضی در برابر کنسولگری جمهوری اسلامی و نقاط دیگر بر گزار خواهد شد. بعلاوه، در 14 جولای نیز تلاش هائی برای برگزاری آکسیون های اعتراضی در کلن، هلسینکی، بروکسل، تورنتو و احتمالا نقاط دیگر در جریان می باشد.

باید توجه داشت که دفاع از کارگران افغان دفاع از طبقه کارگر ایران و از جمله ضروری ترین وظیفه هر سوسیالیست طرفدرا طبقه کراگر بشمار می رود. بخصوص در لحظه کنونی که اگر به جمهوری اسلامی میدان داده شود، ممکن است ابعاد فاجعه آفرینی خود را آگاهانه گسترش دهد. از اینرو، باید بهر طریق ممکن اعتراضات حمایتی از کارگران افغان و فعالین کارگری در بند را گسترش داد. باید 14 جولای را با برگزاری تظاهرات در همه شهرهای اروپا و آمریکای شمالی به روز حمایت از هم طبقه ای های افغانی در داخل ایران تبدیل کرد.                        

 سیامک ستوده

 6 جولای 16 تیر 2012